ZWYCZAJNY 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla
Ekspozycja nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim. Z podróży do Polski Willema van de Polla (1895–1970), holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór prezentowany był na początku br. w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9×12 cm. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotykał się z postaciami życia politycznego – m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami.
Z okazji wystawy wydano dwujęzyczny, polsko-angielski album, w którym znajduje się 200 fotografii wraz ze szczegółowym opisem zdjęć, biografią autora, relacją z jego podróży do Polski w 1934 roku i tłem historycznym. „Utrwalona na szklanych negatywach w 1934 roku Polska jest dostatnia i bezpieczna. Tętni życiem i jest wielobarwna. To ostatni taki zwyczajny rok Drugiej Rzeczpospolitej” – pisze we wstępie do albumu prof. Żelichowski. To świat, który wkrótce przestanie istnieć.