XIX-wieczny JACHTING w Muzeum Historii Fotografii
Na krakowskiej wystawie zaprezentowane zostały wyjątkowe fotografie z XIX-wiecznego albumu o tematyce marynistycznej, będącego zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku. Znajduje się w nim 112 fotografii datowanych na lata 1880 – 1900. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka „Cox & Durrant”, oraz anonimowi fotografowie.
Eksponowane zdjęcia pogrupowano w trzy bloki tematyczne, które wzajemnie się uzupełniały. Pierwszy poświęcono arcyksięciu Karolowi Stefanowi Habsburgowi, admirałowi floty austro-węgierskiej, wielkiemu miłośnikowi żeglarstwa. Na fotografiach ukazane zostały regaty, pierwsze jachty arcyksięcia oraz żaglowce pływające u wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin). Drugi blok poświęcony był jednej z form jachtingu – regatom, dziewiętnastowiecznej rozrywce arystokracji i finansjery. Na fotografach można było podziwiać najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe. Trzecią część ekspozycji poświęcono parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. Statki te umożliwiały miłośnikom wodnego sportu, tym, którzy nie byli w stanie sami sprostać jego wymaganiom, wygodne podróżowanie pod żaglami.
Celem wystawy zorganizowanej w ramach cyklu „Klucz do magazynu”, było nie tylko ukazanie dawnego jachtingu, ale także pobudzenie do refleksji nad zagadnieniem kolekcjonerstwa i kolekcjonerami fotografii w XIX wieku.
Wystawa czynna była od 14 lutego do 3 maja 2015 r.