Wystawa Vladimíra Birgusa w Muzeum Śląskim
Autor wystawy należy do najbardziej znanych i aktywnych postaci czeskiego środowiska fotograficznego. Jest nie tylko fotografem, ale także pedagogiem, profesorem w praskiej FAMU i dyrektorem Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie, ponadto kuratorem wielu znaczących wystaw fotografii czeskiej w muzeach światowych i autorem szeregu znakomitych publikacji monograficznych najwybitniejszych czeskich twórców.
Katowicka ekspozycja obejmuje blisko 80 dzieł artysty, będących przeglądem jego twórczości od początkowych projektów z lat 70. do najnowszych prac. Retrospektywny charakter wystawy pozwala na prześledzenie drogi artystycznej Birgusa, od zaangażowanej społecznie fotografii dokumentalnej po bardziej abstrakcyjne w formie „opowieści fotograficzne”.
Początkowo, w latach 70. i 80. ub. wieku, Birgus uwieczniał w swoich kadrach społeczeństwo czechosłowackie nawiązując do formy eseju fotograficznego. Artysta w swoich opowieściach fotograficznych skupił się na portretowaniu ludzi uwikłanych w sytuacje niezależne od ich woli. W kolejnych latach konfrontował realia funkcjonowania różnych społeczności i środowisk w wielu miejscach na świecie. Tak powstał pierwszy cykl East End, zrealizowany w Londynie w 1974 roku, który można określić jako traktat o kondycji współczesnego człowieka. W tym duchu powstawały kolejne prace w ramach konsekwentnie realizowanego od blisko 40 lat projektu o wymownym tytule Coś niewysłowionego (Cosi nevyslovitelného – Something Unspeakable), należącego do nurtu tzw. dokumentu subiektywnego (przed kilkunastu laty wybór prac z tego cyklu pokazywany był w poznańskiej Galerii pf).
Poszukiwania nowych środków wyrazu skłoniły artystę do podążania w stronę form bardziej abstrakcyjnych. Z upływem czasu barwa w jego twórczości zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę, stając się dominantą w wielu pracach artysty. Dostrzegalna malarskość jego fotografii stanowi dopełnienie przyświecającej Birgusowi humanistycznej refleksji.
Wystawa czynna do 3 września 2017.