Wystawa “Jedziemy do wód” w krakowskiej Kamienicy Hipolitów.
Była to kolejna realizacja z cyklu wystaw Od frontu i od kuchni, ukazujących aspekty życia mieszczańskiej rodziny, a organizowanych przez Muzeum Historyczne miasta Krakowa. Tematem ekspozycji, prezentowanej w kameralnych wnętrzach Kamienicy Hipolitów, w sercu starego Krakowa,były sposoby spędzania wolnego czasu przez mieszkańców XIX-wiecznego Krakowa, ich przygotowania do podróży oraz najczęściej wybierane kierunki.
W XIX wieku szczególnie popularne stały się wyjazdy do miejscowości bogatych w wody mineralne, czyli do tytułowych „wód”. W zbiorach MHK znajdują się liczne pamiątki związane z miejscowościami uzdrowiskowymi, takie jak szklaneczki z nazwami miejscowości czy kubki z lejkami stosowane w pijalniach wód mineralnych. Wszystkie te przedmioty też były prezentowane na wystawie.
Przełom XIX i XX wieku to czas szczególnie intensywnego rozwoju turystyki górskiej. Przyczyniło się do tego utworzenie w 1873 roku Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, którego głównym celem było propagowanie wycieczek górskich wśród badaczy, artystów oraz tych wszystkich, którzy chcieliby obcować z majestatycznym pięknem górskiej przyrody.
Drugi z kierunków dawnych Krakowian to wycieczki nieco bliższe, za miasto – na Bielany, na Błonia, gdzie udawano się z wiklinowym koszem piknikowym pełnym jedzenia. Na wystawie można było także zobaczyć, w jakie gry towarzyskie i ruchowe grano podczas tych wyjazdów.
Wystawa czynna była od 15 maja do 10 sierpnia 2014.