„Warszawiacy” Mikołaja Grynberga w Muzeum Warszawskiej Pragi
W Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) można zobaczyć 27 fotografii portretowych autorstwa Mikołaja Grynberga, zakupionych niedawno do zbiorów Muzeum Warszawy w ramach rozbudowy kolekcji fotografii współczesnej. Stanowią one dwa cykle tematyczne wykonane w latach 2003 i 2004-2007: „Czas pokaże”, ukazujący młodych ludzi u progu dorosłości oraz „Zawodowcy”, prezentujący praskich rzemieślników i kupców w ich miejscach pracy. Oba cykle zostały po raz pierwszy zestawione razem w jednej przestrzeni; oddziałując na siebie dopełniają się wzajemnie. O unikatowości tych fotografii świadczy ulotność zarejestrowanego na zdjęciach świata, wiele z utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje. Wystawa ta wpisuje się w szerszy nurt poświęcony społecznej historii miasta, którą bada i eksploruje Muzeum Warszawy w wielu swoich projektach.
Stowarzyszenie Historyków Fotografii jest partnerem wydarzenia.
Kolekcja fotografii Mikołaja Grynberga została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.
Wystawa czynna do 6 grudnia 2020.
Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest wybitnym fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań „Rejwach” nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Tworzy zamknięte tematycznie cykle („Auschwitz – co ja tu robię?”), głównie portretowe („Dużo kobiet, a konkretnie 18”). Chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom.