TADEUSZ ROLKE – wystawa w DSH
Od 21 marca 2019 w stołecznym Domu Spotkań z Historią odbywa się duża prezentacja warszawskich fotografii Tadeusza Rolke, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce.
Z bogatego archiwum artysty wybrano ponad sto pięćdziesiąt zdjęć, które złożyły się na wielowątkową opowieść o stolicy lat 50. i 60. Są to przede wszystkim fotografie z początków jego kariery, z okresu, gdy w latach. 50. i 60. współpracował z pismami „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja” oraz „Przekrój”. Czarno-białe fotografie o walorach poznawczych i artystycznych, zdjęcia reporterskie, portrety znanych aktorów i tworców (m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Tadeusza Kantora, Tadeusza Konwickiego, Aliny Szapocznikow, Małgorzaty Braunek) oraz fotografie modowe. Na wystawie znalazły się również wybrane kolorowe zdjęcia z późniejszych lat.
Ekspozycję uzupełniają nagrania z autorem opowiadającym o swoich zdjęciach i wspomnieniach związanych ze stolicą. Można także zobaczyć jego pierwszy aparat – Zeiss Ikon Baby Box Tengor oraz oryginalne numery tygodnika „Stolica”, dla którego zrealizował wiele materiałów – reportaże, fotoeseje i zdjęcia okładkowe.
Wystawie towarzyszy album zdjęć Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie oraz cykl wydarzeń promocyjnych.
Tadeusz Rolke to legenda polskiej fotografii reportażowej i modowej. Fotografuje od ponad 70 lat, w jego archiwum liczącym ponad sto tysięcy zdjęć znajdziemy fotografie dokumentacyjne, reklamowe, modowe, fotoreportaże, akty i portrety. To świadek kilku epok, warszawiak, powstaniec, wywieziony na roboty do Niemiec, więzień polityczny w czasach stalinizmu. Karierę fotografa prasowego rozpoczął w połowie lat 50. od publikacji w „Świecie Młodych”, później był etatowym fotografem tygodnika „Stolica”. W latach 60. publikował w Polsce”, „Ty i Ja” i „Przekroju”. Później przez dziesięć lat mieszkał na Zachodzie, współpracując z pismami takimi jak: „Stern”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Brigitte”, „Geo” oraz „Art” – najważniejszym w Niemczech magazynem o sztuce. Od powrotu do Polski na początku lat 80. do dziś fotografuje, dokumentuje i inspiruje kolejne pokolenia fotografów. W maju tego roku skończy 90 lat.
Wystawa trwa do 9 czerwca 2019.