OSTRZEJ WIDZIEĆ. Fotoreportaże „ITD”1960-1990
W stołecznym Domu Spotkań z Historią do 5 września 2021 oglądać można było wystawę ukazującą trzy dekady życia Polaków w PRL-u zapisane na zdjęciach wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „ITD”.
Tygodnik „ITD” był pismem społeczno-kulturalnym adresowanym do środowiska studenckiego i młodej inteligencji, ukazującym się od 1960 do1990 roku. Ważną rolę odgrywała w nim szata graficzna, a zwłaszcza fotografia — w każdym bez wyjątku wydaniu publikowano fotoreportaż. Debiutowało tam kilka pokoleń fotografików, których dorobek określony został szkołą reportażu „ITD”.„Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli, jak w szarych czasach PRL — mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter gazety. – Wbrew intencjom władzy i wszelkim przeciwnościom fotoreporterzy „ITD” stworzyli kapitalny fotograficzny dokument tamtych czasów”. To właśnie oni starali się widzieć ostrzej, podejmować ważną tematykę społeczną i przemilczane tematy niewygodne dla władzy.
„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski”
Na wystawę wybrano ok. 200 prac dwudziestu fotoreporterów. Wśród autorów zdjęć znalazły się nazwiska tych, którzy wywarli ogromny wpływ na polską powojenną fotografię prasową. Są to: Krzysztof Barański, Andrzej Baturo, Sławek Biegański, Dorota Bilska, Stanisław Ciok, Adam Hayder, Andrzej Kiełbowicz, Witold Kuliński, Jan Michlewski, Maciej Musiał, Anna Musiałówna, Sławomir Olzacki, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski, Andrzej Polec, Janusz Sobolewski, Jacek Wcisło, Krzysztof Wojciewski i Krzysztof Wójcik. Zobaczymy także portrety Krzysztofa Gierałtowskiego. Poza reportażami na wystawie znajdują się portrety fotografów, rozkładówki czasopisma oraz materiały archiwalne.