FOTOGRAFIE. Tadeusz Rolke, Jacek M. Stokłosa w Galerii Foksal
Wystawa fotografii Tadeusza Rolke i Jacka Marii Stokłosy w stołecznej Galerii Foksal jest ostatnią ekspozycją z cyklu wystaw zbiorowych odbywających się w 2016 roku z okazji jubileuszu 50-lecia założenia tej galerii. Jest na swój sposób symbolicznym zamknięciem „rocznicowych” pokazów.
Stosownie do przyjętej formuły prezentacji, kuratorzy zaprosili dwóch znakomitych artystów-fotografów, związanych z Foksalem od dnia powstania galerii, aby sami dokonali wyboru swych prac na wystawę.
Tadeusz Rolke wybrał do swojej ekspozycji fotografie pochodzące z trzech wernisaży wystaw, które odbyły się w warszawskiej Galerii Krzywe Koło, prowadzonej na fali tzw. ”odwilży” od 1956 roku przez Mariana Bogusza przy Klubie Krzywe Koło w Staromiejskim Domu Kultury, a zlikwidowanej nakazem władz w 1965 roku. To właśnie w działalności Galerii Bogusza, któremu udało się stworzyć prawdziwy, niezależny „salon kulturalny stolicy” historycy sztuki szukają genezy Galerii Foksal i pierwszego programu jej działalności. Na czarno-białych fotografiach możemy zobaczyć przede wszystkim osoby tworzące to niezwykłe środowisko: artystów, krytyków, literatów, dziennikarzy.
Organizowane w Krzywym Kole spotkania, wernisaże, wieczory poetyckie podczas których dyskutowano na temat nowoczesnej sztuki i innych dyscyplin artystycznych dały impuls – po zamknięciu galerii – do podjęcia prób kontynuacji w innych miejscach, jak założona później we Wrocławiu galeria Pod Moną Lizą czy właśnie Galeria Foksal. Fotografie Tadeusza Rolkego są nie tylko rejestracją ważnego epizodu polskiej historii sztuki, ale również znakomicie oddają atmosferę Krzywego Koła.
Znacznie bogatsza tematyka fotografii Jacka Marii Stokłosy odnosi się do artystycznych środowisk Warszawy i Krakowa. W sposób pośredni lub bezpośredni wiąże się też z Galerią Foksal. Stokłosa, który wraz z braćmi Janickimi założył artystyczną Drugą Grupę, współpracującą blisko z Foksalem, pokazuje fotografie prezentujące zarówno jej działalność (zdjęcia z akcji i wystaw w Galerii Foksal, krakowskiej Galerii Krzysztofory, ale też z Londynu i Paryża), jak i ze swoich wystaw indywidualnych. Dużą grupę stanowią fotografie dotyczące Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2. Jacek Stokłosa, który był aktorem teatru Kantora od 1963 roku, brał udział w licznych zagranicznych wędrówkach Cricotu rejestrując swoim aparatem wiele niezwykłych wydarzeń np. w Edynburgu, Dourdan, Nancy. Wśród fotografii Stokłosy odnajdziemy wiele znakomitych portretów Kantora, jak również bogatą kolekcję niezwykłych portretów artystów i krytyków tworzących historię i legendę Foksalu, a wśród nich m.in.: Henryka Stażewskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Koji Kamoji, Edwarda Krasińskiego, Marii Stangret, Stanisława Dróżdża, Bena Vautiera, Wiesława Borowskiego, Anki Ptaszkowskiej, Andrzeja Turowskiego, Richarda Demarco oraz artystów z Grupy Krakowskiej i zaprzyjaźnionej z Foksalem krakowskiej Galerii Krzysztofory.
Obecna wystawa stanowi zarazem swoisty hołd złożony wielkim, nieżyjącym artystom-fotografom, którzy współtworzyli historię Foksalu, jak m.in. Eustachy Kossakowski, Zygmunt Targowski, Piotr Barącz, Jerzy Borowski, Erazm Ciołek.
Wystawa czynna była do 2 lutego 2017.