Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA
Na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią prezentowanych jest ponad 300 prywatnych fotografii pochodzących z albumów rodzinnych osób nagranych w Archiwum Historii Mówionej. Większość to zdjęcia z XX w., choć są tu także fotografie z drugiej połowy XIX w. Powstały dla zachowania w pamięci ważnych momentów biograficznych, fragmentów codzienności czy relacji z bliskimi. Wyjmując zdjęcia z domowych albumów i odzierając z rodzinnych kontekstów, można spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Czy z mozaiki szczegółów wyłoni się obraz, na którym można dostrzec przemiany społeczne, kulturowe i polityczne?
Ekspozycję rozpoczynają albumy – indywidualne, tworzone według własnych potrzeb i wrażliwości, prywatne historie fotograficzne rodziny. Najstarszy pochodzi z okresu I wojny światowej, najnowszy z lat 90. XX wieku. Część zatytułowana „Opowieść” poświęcona jest związkowi między fotografią i pamięcią. Ikonografii towarzyszą nagrania relacji właścicieli zdjęć, którzy opowiadają o tym, co widzą na swoich fotografiach sprzed kilku dekad. Rozdział pt. „Fotografia” to historia fotografii prywatnej, w tym zmian technik, praktyk i przede wszystkim roli i postrzegania fotografii. W dziale „Codzienność” fotografie ukazują zarówno spojrzenie na ludzkie życie od narodzin do śmierci, jak również zapis zmian społecznych: zwyczajów związanych z pracą, odpoczynkiem, realiów miast i wsi, relacji w rodzinie i między pokoleniami. Zamykający wystawę dział „Historia” obrazuje splatanie się prywatności i wydarzeń historycznych, przełomów czy zmian o charakterze ogólnym z osobistymi jednostkowymi doświadczeniami, choć „wielka” historia jest częściej tłem niż główną bohaterką.
Intencją kuratorek wystawy – Agnieszki Pajączkowskiej i Moniki Szewczyk-Wittek – nie było znalezienie jednoznacznych odpowiedzi na pytania o status prywatnej fotografii archiwalnej, ale zachęcenie widzów do współuczestniczenia w wystawie poprzez samodzielne szukanie odpowiedzi na kolejne pytania: Kto jest na zdjęciach? Dlaczego został sfotografowany i przez kogo? Czego na nich nie widać? Jakie historie się z nimi wiążą? Jakie emocje im towarzyszą? Czego chcemy od tych zdjęć i czego one chcą od nas?
Ekspozycja czynna do 19 marca 2017.