Konferencja „Odwracanie wzroku. Potrzeba widzialności i fotografia”
W dniach 7-8 listopada 2017 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbyła się konferencja naukowa, której problematyka, podobnie jak podczas dwóch poprzednich edycji, dotyczyła zagadnień związanych z kwestią spojrzenia wymykającego się reżimom wizualnym.
Tytułowe „odwracanie wzroku” można w tym kontekście rozumieć dwojako. Po pierwsze w formie niechęci do patrzenia, spowodowanej różnego rodzaju czynnikami – odrazą, szacunkiem lub obojętnością. Po drugie – jako swoiste przywracanie spojrzenia wyrugowanego na marginesy widzialności.
Osią konferencji stała się analiza możliwości wizualnych i znaczeniowych przesunięć w obszarze fotografii w jej artystycznym oraz praktycznym wymiarze. Zagadnienia poruszane podczas konferencji nie dotyczyły jedynie obrazów fotograficznych, ale również wszystkich aspektów i czynności, które je poprzedzają oraz tego, jak stają się widzialne w obszarze społecznym.
Celem konferencji było nie tylko pogłębienie analizy problematyki wizualności, lecz przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, czy współcześnie fotografia, wraz z całym jej systemem hierarchizacji oraz klasyfikacji, rzeczywiście pozwala powiedzieć coś nowego oraz istotnego na temat sposobów konstruowania i dekonstruowania porządków, w których jest ulokowana, a tym samym możliwości ich przekraczania.
Organizatorzy: Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki; przy współpracy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.