„Fotografia w zwierciadle poczty” Zenona Harasyma i Krzysztofa K.Słowińskiego
Opublikowany przez krakowskie Muzeum Fotografii dość oryginalny album „Fotografia w zwierciadle poczty” Zenona Harasyma i Krzysztofa K. Słowińskiego powstał w oparciu o prywatną kolekcję, w której zgromadzono motywy fotograficzne obecne na znaczkach pocztowych i na rozmaitych wydawnictwach poczty.
I tak, na projektach znaczków pojawiają się zdjęcia zarówno różnych typów aparatów fotograficznych, jak i związanych z fotografią wybitnych postaci, wydarzenia historyczne, jubileusze, wynalazki, a także firmy. Znaczkom towarzyszą inne wydania stricte pocztowe – stemple okolicznościowe, kartki pocztowe oraz frankatury mechaniczne. Całość wykorzystanej w książce ikonografii uzupełniają dokumenty będące istotą działania poczty: listy i ich opakowania – koperty, zwłaszcza firmowe.
Autorzy ułożyli materiał ikonograficzny w rozdziałach tematycznych, zatytułowanych m.in. „Na początku była camera obscura”, „Fotografowie wybitni i nieco mniej znani”, „Zdjęcia słynne i najsłynniejsze”, „Fotografia w nauce i technice”, „Malarze i pisarze i ich przygoda z fotografią” itd. Zamieszczone ilustracje opatrzone zostały narracją, która w sposób rzeczowy i płynny łączy je ze sobą, uzupełnia o nieznane fakty, tworząc tym samym publikację o istotnych walorach poznawczych.
Treść książki uzupełniona jest o wykaz najważniejszych dat z historii fotografii i konstrukcji aparatu fotograficznego, noty biograficzne pionierów fotografii, jak też podstawowe definicje z zakresu filatelistyki. Publikacja (dostępna w księgarni MHF) zawiera też dość obszerną bibliografię oraz wstęp i spis treści w języku angielskim.